’http://www.parsis-it.com بزرگترین مرکز دانلود رایگان ebook و Video Training - ناگفته‌هایی از نصب تجهیزات شبکه

  کاربر گرامی، خوش آمدید! در صورت نیاز به ebook یا Video Training مورد نیاز پیغام بگذارید تا در پست های آتی ارسال گردد ... body>

 
منوی اصلی
لینکهای سریع

آرشیو ماهیانه
خرداد 1389
دی 1388
مهر 1388
مرداد 1388
تیر 1388

لینک دوستان

لوگوی سایت


نظر سنجی
بیشتر از چه دوره هایی ebook گذاشته شود ؟
تبلیغات

 

جمعه 24 مهر 1388 نوشته شده توسط حسین صالح وند

HTML clipboard
ناگفته‌هایی از نصب تجهیزات شبکه
مهندس حمید اسدی، فریبرز اردلان
 

مقدمه
شبکه کردن چند کامپیوتر کار ساده‌ای است اما سوال اینجاست که آیا شبکه را مطابق با استانداردها راه‌اندازی می‌کنند؟ آیا به میزان بودجه‌ای که هزینه‌ شده، از شبکه استفاده خواهد شد؟ آیا باوجود بکاربردن گرانترین و آخرین مدل تجهیزات، شبکه‌ از سرعت مناسبی برخوردار است؟ و بسیاری سوالات دیگر که در حد توان در این مقاله به آنها اشاره خواهد شد.


مراکز مهم دولتی و خصوصی برای انجام فعالیت‌های اقتصادی و برای عقب نماندن از دنیای الکترونیک، به تجهیز زیرساخت و بستر فیزیکی شبکه در ابعاد نسبتا بزرگ دست زده‌اند.
همانطور که می‌دانید برای ایجاد یک شبکه محلی لازم است استانداردهای مختلفی از طرف شرکت‌های درگیر در یک پروژه از جمله طراح، مجری، ناظر و حتی کارفرما رعایت شود. اما متاسفانه در برخی پروژه‌ها به دلیل عدم رعایت این استانداردها پروژه‌ها با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شود و هر کس مشکل را گردن دیگری می‌اندازد.
آیا اصولاً مهندسان طراح و یا راه‌انداز شبکه‌ها به پارامترها و استانداردها توجه دارند؟ آنچه در ادامه خواهید خواند به معرفی و نقش برخی از مهمترین پارامترها و استانداردها می‌پردازد و سپس ضمن اشاره به نکات مهم در رابطه با بخش غیرفعال یا پسیو ( Passive ) شبکه یک مرکز فرضی، با یکی از سازندگان تسترهای تجهیزات مختلف شبکه آشنا می‌شویم.

HTML clipboard

چند نکته برای شروع پروژه
امروزه برای راه‌اندازی بسترها فیزیکی شبکه‌ها و تحویل گرفتن تجهیزات پسیو شبكه از شركتی كه تجهیزات مربوطه را نصب نموده است ؛ باید در لایه فیزیکی به مسائل زیر دقت شود:
lاصل یا تقلبی بودن تجهیزات غیرفعال شبکه مانند کابل، کی‌استون، کانکتورها که متاسفانه در بازار IT کشور این روزها نوع تقلبی اکثر تجهیزات غیرفعال وجود دارد.
lکیفیت ( Quality ) تجهیزات نکته دومی است که باید کاملا به آن آگاه باشیم. در این زمینه باید توجه داشت که همیشه بهترین انتخاب گرانترین نیست. با توجه به خواسته و تعریفی که از پروژه داریم و اینکه از چه استانداردی قرار است پیروی کنیم می‌توان از اجناس قیمت مناسب برای پروژه استفاده کرد.
lنکته سوم، بحث Installation یا تخصص نصب و اتصال تجهیزات به یکدیگر است.
ترکیب این سه موضوع با هم و رعایت کردن نکات فوق از طرف پیمانکاران و شرکت‌های درگیر در پروژه می‌تواند یک ارتباط فیزیکی درست بر اساس استاندارد تعیین شده در قرارداد را برای کامپیوترهای موجود در شبکه به ارمغان آورد.
در ادامه به برخی پارامترهای تجهیزات پسیو در رابطه با نكات فوق اشاره خواهیم نمود.

پارامترهای مرتبط با کابل شبكه
انتخاب و تهیه كابل شبكه یکی از مواردی است که توجه کمی به آن می‌شود و شاید این تصور غلط وجود داشته باشد که کیفیت کابل تاثیری بر عملکرد شبکه ندارد ؛ ولی پارامترهایی كه در زیر برای یك كابل به آن اشاره شده نه تنها خلاف این موضع را ثابت كرده بلكه به اهمیت كابل شبكه به یكی از مهمترین اجزاء شبكه تاکید خواهد کرد:

استفاده از آلیاژ مس در حد استاندارد
فلز به کار رفته در زوج‌سیم‌های کابل شبکه آلیاژی ترکیبی از چند فلز است که در میان آنها فلز مس نقش بسزائی در کیفیت کابل دارد و هرچه میزان این فلز بشتر باشد می‌توان به کابل مورد نظر مطمئن‌تر بود. اما در این میان قیمت مس باعث پدپد آمدن مسائلی شده است بعنوان مثال در مورد کابل‌های شبکه مانند کابل‌های UTP ، به دلیل افزایش قیمت مس، کارخانه‌های متفرقه اقدام به تولید کابل‌هایی با جعل مارک‌های معتبر نموده‌اند که در آن کابل‌ها مقدار آلیاژ مس استفاده شده د رکابل از حد استاندارد پایین‌تر است و در برخی کابل‌های Cat5e که در چین تولید می‌شود زوج 1 و 2 و زوج 3 و6 آن از مس است و زوج 4 و 5 و زوج 7 و 8 آن کاملا آهن است.
lبنابراین در کابل‌های شبکه تقلبی زوج 4 و 5  و زوج 7 و 8 از آهن است یا در آنها از آلیاژ مس کمتری استفاده شده است.

فاصله زوج ها در طول کابل
همانطور که می‌دانید کابل‌های UTP که از خانواده 3 به بعد آن یعنی Cat4  ,  CAT5 و Cat6 در ایجاد شبکه استفاده می‌شوند دارای 8 رشته یا 4 زوج ( Pair ) دوتایی می‌باشند. هر زوج به هم تابیده شده‌اند که این پیچش کابل‌ها و اندازه ‌تاب‌ها و ثابت بودن فاصله دو کابل به هم تابیده شده در طول کابل از پارمترهای مهم دیگر کابل می‌باشد.

جنس عایق ( Jacket ) روی هر 8 رشته کابل
حضور 8 رشته سیم دارای جریان در کنار مواد عایقی مانند روکش سیم باعث ایجاد حالت خازنی در کابل می‌شود در حقیقت جنس عایق‌ها در پارامترهای خازنی کابل بسیار موثر است.

 حفظ مرکزیت 8 رشته در تمام طول کابل
در برخی کابل‌ها مشاهده می‌شود که عایق روی کابل با 8 رشته کابلی که بصورت دوتایی به هم تابیده شده‌اند فاصله یکسانی ندارد و بطور کل 8 رشته کابل همیشه در مرکز Jacket بیرونی قرار ندارد. این موضوع  نیز در کیفیت کابل تاثیر بسزایی دارد.
بطور كلی اگر پارامترهای اشاره شده  مناسب نباشند مشکلاتی از قبیل اعواج سیگنال، تضعیف سیگنال، از بین رفتن اطلاعات، برگشت سیکنال وکاهش سرعت خواهیم داشت که باعث می‌شود اطلاعات درست منتقل نشود. در علم شبکه تمامی‌ پارامترها فوق به صورت مستقل اسامی ‌مختلف و معیارهای ویژه‌ای  دارند که ترکیب این پارامترها باعث ایجاد یک سری پارامترهای تاثیر گذار روی کابل مسی خواهد شد که مجموع آنها حدود 14 پارامتر است.
شاید این پرسش مطرح شود که چگونه می‌توان این پارامترها را اندازه گرفت و یا از وجود یا عدم وجود آنها در کابل باخبر شد؛ در حقیقت؛ تعیین اینکه آیا کابلی که خریداری شده استاندارد می باشد از عهده ما خارج است و به ابزارها و  تست‌های ویژه‌ای نیازمند است بنابراین تنها کاری که می‌توان برای خرید یک کابل خوب کرد توجه به شرکت سازنده آن در کنار اطمینان از اصل بودن این مارک است؛ مارک‌های معتبر این رده دارای تأئیدیه‌هایی از مراکز و انستیتوهای استاندارد بین‌المللی هستند که بر کارکرد درست آنها صحه می‌گذارند.

ثابت ماندن سطح مقطع کابل
هر سیگنال ورودی به کابل باعث ایجاد مقاومت در آن می‌شودکه این مقاومت با سطح  مقطع سیم‌ها ارتباط دارد. بنابراین اگر سطوح مقطع مختلفی را در طول کابل داشته باشیم مقاومت‌های مختلفی را نیز خواهیم داشت.
بدین ترتیب نکته دیگری که در مورد کیفیت کابل‌ها می‌توان به آن  اشاره کرد، حفظ سطح مقطع در طول کابل است. وقتی سیگنالی را از یک کابل مسی عبور می‌دهیم فلز در موقع عبور جریان مقاومت از خود نشان می‌دهد که تغییر سطح مقطع در طول کابل؛ افزایش یا کاهش مقاومت را به همراه خواهد داشت. اگر بخواهیم یک سطح مقطع یکنواخت داشته باشیم ابتدا باید کابل یکنواختی داشته باشیم. بنابراین نکته دیگری که باید در مورد کابل‌ها دقت شود دارا بودن یک سطح مقطع ثابت در تمام طول کابل است چرا که این پارامتر روی سرعت انتقال دیتاهایی که روی کابل در حال تردد هستند تاثیر می‌گذارد.کشیدگی در کابل یکی از مهمترین دلایل ایجاد سطوح مقطع متفاوت است.

l‌ برای جلوگیر از ایجاد چنین مشکلی در هنگام فرآیند کابل کشی به نصاب‌ها در خصوص کشیده شدن کابل هشدار دهید.

اهمیت كیفیت اتصالات دوسر کابل ( Jack و Plug )
مسئله دیگری که باید در هنگام راه‌اندازی شبکه به آن دقت نمود اتصالات دو سر انتهایی کابل است که به Jack و Plug معروف است. منظور از Jack همان کی‌استون و منظور از Plug همان کانکتور Cat5 / 5e است. همانطور که می‌دانید اتصال Jack و Plug از طریق تیغه‌هایی است که جنس آن تیغه‌ها بسیار در کیفیت آن تاثیر گذار است. نکات زیر در این خصوص قابل توجه می‌باشد.
ـ برای اینکه طلا دارای خاصیت رسانایی بالایی است معمولا روی تیغه‌هایی که روی Jack یا Plug وجو دارد باید درصدی از آب طلا وجود داشته باشد. که معمولا در نوع تقلبی آنها این مقدار طلای استاندارد رعایت نمی‌شود. یادآور می‌شود این پوشش آب طلا از اکسیده شدن نیز جلوگیری می‌کند.
ـ معمولا تیغه‌های روی کی‌استون‌های تقلبی در زمان کوتاه‌تری خاصیت فنری خود را از دست می‌دهند که باعث می‌شود اتصال مناسبی را نداشته باشیم.
ـ در انواع تقلبی کانکتورها و کی‌استون‌ها، تیغه‌هایی که به هم متصل می‌شوند زودتر اکسیده می‌شوند که این موضوع در انتقال اطلاعات تاثیر زیادی می‌گذارد. چراکه اتصالاتی که اکسیده شده باشند بطور کل ارتباط مناسبی را بر قرار نخواهد کرد و باعث تضیف سیگنال خواهد شد.
اتصال Jack و Plug مخصوصا در فرکانس‌های از 100MHz به بالا می‌تواند شرایط بحرانی را بوجود بیاورد که اگر جنس تجهیزات فوق سطح رسانایی مناسبی نداشته باشند سیگنال براحتی عبور نخواهد کرد و شبکه در زمینه استانداردهای موجود تست موفقی نخواهد داشت.
ـ جنس مدارچاپی کی‌استون ( یا Plug ) و عناصر بکار رفته در آن نیز یکی دیگر از مواردی است که باید به آن توجه کرد. اگر در بازار قیمت دو مدل کی‌استون با هم خیلی تفاوت دارد از این موضوع ناشی می‌شود. به عبارت دیگر هیچ چیز ارزانی بی‌حکمت نیست!!

فیبرنوری چطور؟
به دلیل  اینکه در محیط فیبر دیتای ما همان نور است در صورتیکه جنس هسته از نوع مرغوب نباشد برای بستر شبکه مشکل‌زا خواهد بود. بنابراین جنس هسته
 ( Core ) در فیبر نوری بسیار مهم است. نکاتی که در فیبرنوری برای یک ارتباط سالم می‌تواند مشکل آفرین باشد عبارتند از:
lناخالصی‌های خود هسته فیبر که همان شیشه ( Glass ) است.
lحباب‌های بسیار ریز و میکروسکوپی هوا که در Core وجود دارد. همانطور که می‌دانید قطر هسته بسیار نازک و در حد میکرون است. حال اگر درون هسته حباب‌های هوا وجود داشته باشد می‌تواند باعث شکست نور شده و مسیر نور را تغییر دهد که روی اطلاعات ما تاثیر خواهد گذاشت. این موضوع در فیبرهای Single Mode می‌تواند اثر بسیار نامناسبی داشته باشد.
lیکسان بودن چگالی شیشه در طول هسته فیبر از دیگر مواردی است که روی انتقال اطلاعات تاثیر خواهد گذاشت.
lخمش کابل پارامتر دیگری است که باید در هنگام نصب فیبرنوری به آن دقت شود. یعنی مقدار زاویه خم از  اندازه‌ خاصی که توسط یک سری فرمول ویژه مشخص می‌شود نباید بیشتر باشد.
علاوه بر مطالب فوق سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که : آیا فیبر هم مانند کابل و کی‌استون و کانکتور تقلبی دارد؟
نمی‌توان گفت فیبر تقلبی وجود دارد. اما معمولا فیبرهای نامرغوب در بازار فراوان دیده می‌شود. با توجه به اینکه تولید کنندگان هسته ( Core ) فیبر در سرار دنیا حدود شش شرکت است و اکثر آنها فقط Jacketهای فیبر را می‌زنند مدل‌های تقلبی در بازار کم هستند. نکته‌ای که در مورد فیبرها می‌توان گفت دسته‌بندی آنها به درجه 1 و 2 و 3 و ... است. این دسته بندی‌ها برای فاصله‌های گوناگون کاربرد دارد. بعنوان مثال اگر بخواهید یک فاصله کوتاه را با فیبر به هم متصل نمایید نیاز ندارید از فیبرهای درجه یک و گرانقیمت استفاده نمایید. پس حتی خرید فیبر نامرغوب نیز بر اساس طراحی شبکه می‌تواند از بالا رفتن هزینه جلوگیری کند و هیچ مشکلی هم نداشته باشد.
دسته بندی‌هایی که در زمینه فیبرهای مختلف وجود دارد OEM1 ، OEM2 و OEM3 است. که هرکدام برای فاصله و سرعت خاصی بکار می‌رود البته قیمت آنها هم اختلاف زیادی باهم دارند.
همانطور که اشاره شد شرکت‌های محدودی سازنده Core هستند اما شرکت‌های زیادی وجود دارند که کار Jacketing هسته فیبر را انجام می‌دهند. که براساس Jacketing کابل‌های مخصوص Indoor و یا Outdoor و یا Indoor / Outdoor تهیه, تولید و به بازار عرضه می‌شود.
مسئله دیگر اینکه براساس Jacketing فیبر نوری می‌توان استفاده‌های کابل را نیز مشخص نمود مثلا آیا کابل در داخل زمین مورد حمله جوندگان مانندموش قرار خواهد گرفت یا خیر، آیا کابل در محلی است که احتمالا فشار روی کابل زیاد خواهد بود.

نصب اجزا و کابل کشی مهمتر از کیفیت
در Installation شبكه نیز پارامترهای زیادی وجود دارد كه در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌گردد.

باز كردن بیش از اندازه پیچش كابل ( منظور زوج سیم‌ها ) : همانطور که می‌دانید وقتی روی یک کابل سیگنال الکتریکی جریان دارد روی کابل مجاور خود القاء الکتریکی خواهد داشت که در کابل‌های شبکه این القاء الکتریکی را با پیچدن و تابیدن کابل‌ها به دور یکدیگر حذف می‌کنند. بنابراین حفظ پیچش‌ها تا آخرین نقاط تماس کابل‌ها با کانکتورها و کی‌استون از مهمترین نکات نصب و اتصالات شبکه است. حقیقت این است که بالا رفتن سرعت و فرکانس در کابل‌های مختلف ( منظور Cat3 ، Cat4 ، Cat5 ، Cat5e و Cat6 ) به عواملی مانند جنس کابل و تکنیک‌هایی که در پیچش‌ها بکار می‌برند، بستگی دارد. بنابراین عدم رعایت پیچش کابل تا آخرین نقاط و باز کردن پیچ زوج سیم‌ها باعث حذف اثر القاء متقابلی که کابل‌ها روی یکدیگر دارند می‌شود که این موضوع می‌تواند اثرات مخربی در کیفیت انتقال اطلاعات و بر هم زدن استانداردها داشته باشد. به این دلیل است که امر Punch کردن و اتصالات کابل به کی‌استون و کانکتورها بسیار حیاتی می‌باشد.

برداشتن بیش از اندازه‌عایق کابل در هنگام اتصالات : اگر عایق ( Jacket ) روی كابل ها بیش از اندازه از روی كابل برداشته شود. باز هم اثر مخربی در راه رسیدن سیگنال سالم خواهد داشت.

كشیده شدن كابل : کشیده شدن کابل در هنگام کابل کشی باعث تغییر در سطح مقطع کابل خواهد شد که مشکل برگشت سیگنال را باعث خواهد شد.

جمع كردن كابل در فضای نامناسب : جمع کردن کابل‌های اضافه و تاکردن آن در انتهای خط و قرار دادن بافشار داخل داکت نیز خود باعث بروز مشکلاتی مانند تضعیف سیگنال و تغییر امپدانس (مقاومت) کابل می‌شود که تغییر امپدانس خود برگشت سیگنال را به همراه خواهد داشت. این موضوع وقتی ارتباطات توسط کابل Cat6 است بسیار بحرانی و می‌تواند کاملا ارتباط را قطع کند.

فشار دادن كابل : فشار دادن کابل‌ها در داکت کوچک نیز کاری است که برخی نصاب‌ها انجام می‌دهند كه این موضوع باعث تغییر در شكل فیزیكی كابل می شود.
بطور کل در هنگام نصب هر عاملی که باعث تغییر در شکل فیزیکی و یا خاصیت مواد کابل  شود تا اندازه‌ای ( که بستگی به مارجین آنها دارد ) قابل تحمل است ولی بیشتر از آن پارمترهای کابل را تغییر خواهد داد و باعث بروز انواع مشکلاتی که به آن اشاره شد خواهد گردید.

مارجین چیست؟
به میزان حاشیه امنیتی که می‌توانید تا اندازه‌ استاندارد تغییر داشته باشید مارجین می‌گویند. بعنوان مثال یک لیوان پر از آب را در نظر بگیرید، درآن مارجین بسیار کم است چراکه به محض تکان خوردن، آب از استاندارد لیوان خارج شده و آب خواهد ریخت. ولی یک لیوان که در آن تا نصف پر شده است. مارجین آن نصف لیوان است یعنی می‌توانید مقداری نیز تکان بخورد بدون اینکه آب از استاندارد لیوان خارج شود.
مارجین ها در طبقه بندی‌های مختلف مانند Cat5 و Cat6 و Cat7 تفاوت‌های زیادی دارند. بعنوان مثال در Cat6 مارجین‌ها بسیار کم می‌باشد و به همین دلیل است که نصب و راه‌اندازی بستر فیزیکی شبکه در Cat6 بسیار حساس است.
یکی از تفاوت‌های کابل‌هایی که شرکت‌های مختلف تولید می‌کنند در همین مارجین‌هاست. در یک سری از آنها مارجین‌ها به لبه استاندارد چسبیده‌اند ولی برخی دیگر دارای مارجین مناسبی است و با اندکی تغییر در برخی پارامترها باز هم استاندارد را رعایت خواهند کرد و مشکلی بوجود نخواهد آمد و کابل به راحتی در اثر گرما یا کمی‌کشیده شدن و ... بازهم جواب مناسبی خواهد داشت.
نکته ای که باید به آن توجه نمود این است که، استاندارد بالاترین سطح کیفیت نیست. استاندارد حداقل پارامترهایی است که برای داشتن ارتباط لازم اعلام می‌نماید. بنابراین اینطور نیست که وقتی استاندارد را رعایت کرده‌ایم مطلوب ترین کیفیت را داریم. وقتی سازنده‌ای استاندارد را رعایت می‌کند منظور این است که حداقل میزان کیفیت را رعایت کرده‌ است ولی معلوم نیست که محصول آن شرکت بالاتریت کیفیت را داشته باشد یا خیر.
به این مثال توجه کنید:
یک سی دی نرم‌افزار تهیه کرده‌اید روی سی دی نوشته شده حداقل فضای مورد نیاز برای نصب آن 2 گیگابایت است. در اینجا استاندارد 2 گیگابایت است ولی اگر مقدار بیشتری فضا داشته باشید بهتر است. به عبارت دیگر اگر سیستم شما فقط 2 گیگابایت فضا داشته باشد فقط استنادارد را رعایت کرده‌اید.

پارامترهای کابل در فرکانس‌های متفاوت
پارامترهای کابل بر مبنای فرکانس‌های مختلف مقادیر مختلف دارد و این مقادیر مختلف در فرکانس‌های مختلف برای Categoryهای مختلف بازهم متفاوت است. بعنوان مثال حداقل فرکانس در Cat5 مقدار 100MHz است ولی برای Cat6 حداقل فرکانس مورد نیاز 200MHz است و این فرکانس در Cat7 به 600MHz می‌رسد. هرچه فرکانس بالاتر می‌رود میدان القایی بیشتری خواهد بود.
باید اشاره کرد که در Cat7 به دلیل بالا بودن فرکانس پارامترهای بیشتری باید محاسبه و مد نظر قرار گیرد. بعنوان مثال در Cat7 ، Cross talk یک کابل نسبت به کابل مجاور نیز باید محاسبه گردد. یعنی القاء متقابل کابل‌های مجاور روی یکدیگر باید محاسبه نمود. در حالیکه در Categoryهای پایین‌تر این موضوع تاثیر چندانی در نصب نخواهد داشت و مورد محاسبه قرار نمی‌گیرد.

هر چه سرعت کابل بیشتر، دقت نصب بیشتر
نصابی كه تا کنون مثلا روی Cat5 کار می‌کرده است به دلیل اضافه شدن پارامترهایی در Cat6 و یا Cat7، ممکن است کار را بدرستی نتواند انجام دهد و نتیجه کابل‌کشی باید در تست نهایی از طریق تسترهای معتبر مورد بررسی قرار گیرد.
واضح است وقتی روی استاندارد Cat6 یا Cat7 کار می‌کنید تنها مرغوبیت کالا مهم نیست. بلکه نکات بسیار جزیی و حیاتی نیز به آن اضافه می‌شود که فقط در هنگام نصب باید به آن دقت کرد و به هیچ عنوان به کیفیت کالا ربطی ندارد.
حال این موارد را نصاب‌های شبکه باید بدانند و اگر هم نمی‌دانند باید در زمان تحویل شبکه مورد تست قرار گیرند. بنابراین وقتی سرعت بالاتر می‌رود یکسری پارامترها اهمیت پیدا می‌کنند که برخی از آنها به مرغوبیت و کیفیت کابل بر می‌گردد و بعضی از آنها به نصب کابل و تجهیزات غیرفعال مرتبط است.
موارد فوق بسیار حساس و حیاتی هستند که یک کاربر و یا مدیر شبکه نمی‌تواند بدون تسترهای حرفه‌ای آنها را تست، اندازه‌گیری و از سلامت کار مطمئن شود. وقتی در هنگام نصب تجهیزات غیرفعال تمام نکات استاندارد Cat6 رعایت شده باشد و همچنین تجهیزات فعال ( Active ) نیز استانداردهای Cat6 را رعایت کرده باشند ولی نتوانید از این Backbone ؛ استانداردهای Cat6 را دریافت نمایید آنگاه یک جای کار ( که می‌تواند از لحاظ مرغوبیت و کیفیت کالا و یا از لحاظ نصب باشد ) ایراد دارد و طبیعتاً در اینجا فقط تسترهای تخصصی است كه می‌تواند ایراد را پیدا کند.

چگونه شبکه را با استانداردها مقایسه کنیم؟
تا اینجا دیدیم نحوه نصب، کیفیت تجهیزات و ... در راه‌اندازی یک شبکه دخیل هستند. اما باید بتوانیم تمام این پارامترها را با یک معیاری بسنجیم و اندازه‌گیری نماییم. یعنی باید ببینیم که تک تک این پارامترها درست هستند و ترکیب اینها هم درست است یا نه. که برای اینکار یکسری استانداردهایی مانند استانداردهای زیر وجود دارد:
ـ استاندارد TIA / EIA 568B
ـ استاندارد ISO11801
ـ استاندارد EN50173
و ...
بیشترین استانداردی که در ایران استفاده می‌شود استاندارد TIA / EIA 568B است. در استانداردها تعاریفی صورت گرفته است که بعنوان مثال می‌گوید پارامترهای مختلفی که هر یک از اجزای شبکه دارند در فرکانس خاص مثلا 200MHz باید دارای مقادیر خاصی باشند که این مقادیر استاندارد که از قبل مشخص و اعلام شده است و مقادیر مربوط به اجزا شبکه مانند کابل را کارخانه سازنده روی وب سایت خود اعلام می‌کند. حال باید با دستگاه تستر این دو مقدار را باهم مقایسه نمود. 
بدین ترتیب که تستر؛ فرکانس‌هایی را در دامنه‌هایی که استاندارد لازم دارد می‌فرستد، مقادیر را جمع می‌زند و با مقادیر استاندارد مقایسه می‌کند و در نهایت می‌گوید نتیجه تست Pass یا Fail است. اگر نتیجه Pass بود یعنی تمام پارامترها به درستی کارکرده و استاندارد را رعایت کرده‌اند. و اگر نتیجه تست توسط تستر Fail اعلام شد دلیل آن را به ما گزارش می‌دهد. بعنوان مثال کابل خراب بوده یا Jack یا Plug خراب بوده یا حتی نصاب مسائل فنی را رعایت نکرده است بدین ترتیب  بعد از شناسایی مشکل می توان در رفع آن به سرعت اقدام و نتیجه لازم را از تجهیزات شبکه ببریم.
همانطور که قبلا نیز اشاره شد برای بررسی یک بستر فیزیکی شبکه از لحاظ پارامترهای مختلف و مقایسه با استاندارد باید از وسایل و تسترهای پیشرفته استفاد کرد که این دستگاه‌ها از قیمت زیادی برخوردار هستند. بعنوان مثال برای صحت عملکرد یک کابل شبکه و بررسی پارامترهای آن از دستگاه Fluke DTX-1800 استفاده می‌شود که قیمت این دستگاه در حدود چند ده میلیون تومان است.
با توجه به اهمیت کارکرد مطابق با استاندارد تجهیزات شرکت‌های مختلف در زمینه ساخت انواع تسترهای تجهیزات شبکه فعالیت می‌کنند. یکی از معروف‌ترین آنها شرکت فلوک نت‌ورک ( Fluke Networks ) می‌باشد. در ادامه مختصری با این شرکت و انواع تجهیزات آن بیشتر آشنا می‌شویم.

اهمیت وجود تستر در شبكه‌ها
قبل از معرفی تستر و پرداختن به آن بهتر دیدیم به اهمیت وجود تستر در هنگام تست یک شبکه اشاره شود و به این نکته توجه کنید که، متاسفانه در برخی پروژه‌های شبکه‌ای‌ که در کشور راه‌اندازی می‌شود در صورت بروز هرگونه مشکل کسی از افراد درگیر در پروژه علت مشکل را به گروه دیگر نسبت می‌دهند. چراکه کالا از یک جا تهیه می‌شود، نصاب شرکت یا شخص دیگری است و مشاور نیز شخصی دیگر و کارفرما نیز که صاحب پروژه است، در کنار آنها قرار دارد. از طرف دیگر اگر جنس مرغوب نبوده و ایراد داشته باشد فروشنده مشکل آن را بر عهده نمی‌گیرد و مشکل را به عهده نصاب می‌اندازد سپس نصاب به طراح و ... و ناخود آگاه یک حلقه‌ای ایجاد خواهد شد که کسی قادر به باز کردن آن نخواهد بود.
حال با وجود یک تستر معتبر و با آنالیزهایی که ارائه می‌دهد خیلی راحت می‌توان اشکالات را دسته بندی نمود و علت را ریشه یابی کرد.

تاریخچه شرکت Fluke Networks
فلوک در سال 1948 توسط آقای سرجان فلوک تاسیس گردید که از همان ابتدای تاسیس شرکت اقدام به تولید دستگاه‌های اندازه‌گیری (Meter) نمود و در آن زمان بیشتر دستگاه‌های اندازه‌گیری الکترونیکی مانند :
 General Oscilloscope ، Voltage Detector و Voltmeter را در دست تولید داشت. دقت اندازه‌گیری تجهیزات فلوک از همان ابتدا جزء برترین‌های حیطه کاری خود بوده است. فلوک در سال 1993 اولین دستگاه اندازی گیری را به نام LAN Meter که در شبکه بکار می‌رود تولید نمود.
این دستگاه برای تست شبکه‌های Frame Relay و Token Ring استفاده می‌شد. فلوک در سال 1997 شرکت مایکروتست ( Micro Test ) را که در آن زمان یکی از شرکت‌های فعال در زمینه تولید Cable Analyzer و Cable Tester بود خرید. از این زمان بود که بخش شبکه فلوک به نام Fluke Network فعالیت خود را آغاز نمود و شروع به تولید دستگاه‌هایی برای تست لایه‌های فیزیکی شبکه کرد. اما از سال 2000 شرکت فلوک به دلیل گسترده شدن ارتباطات شبکه مانند انواع پروتوکل‌ها ، کابل‌های مسی و فیبر و ... دسته بندی بسیار کاملی روی تجهیزاتی تولیدی‌ خود انجام داد.
تجهیزات فلوک بطور کلی به رده‌های متفاوتی تقسیم که می‌توان به:
 ISV ) Infrastructure SuperVision ) 
ESV ) Enterprise SuperVision ) و
OSV) Outside plant SuperVision)
 اشاره نمود.

گروه OSV یا تسترهای تجهیزات مخابراتی : رده OSV برای تست تجهیزات مخابراتی مانند تست زوج‌های مخابراتی که در تعداد بالا وجود دارد بکار می‌رود. بعنوان مثال برخی انواع تسترهای فلوک که در این رده کار می‌کنند می‌تواند از 100 تا 2000 زوج را همزمان تست کند. البته این دسته مد نظر ما نیست.

گروه ISV یا تسترهای تجهیزات فیزیکی (لایه1) : همانطور که می‌دانید لایه فیزیکی از لایه‌های بعدی کاملا جدا می‌باشد چون در لایه فیزیکی فقط انتقال اطلاعات صورت می‌پذیرد و به اصطلاح فنی این لایه فقط محیط انتقال (  Career ) می‌باشد و با انواع سیگنال‌ها سروکار دارد. براین اساس پارامترها و نحوه اندازه‌گیری‌ها در این لایه با پارامترها و نحوه اندازه‌گیری‌ها در لایه دو به بالا کاملا متفاوت است. در لایه فیزیکی با کابل‌های مسی و کابل‌های فیبرنوری سروکار داریم که در زمان ارسال سیگنال از طریق این محیط عمل انتقال صورت می‌گیرد. کابل‌های مسی و فیبر نوری خود دارای پارامترهایی هستند که این پارامترها با تجهیزات فلوک باید اندازه‌گیری شوند.
این دسته فقط Backbone را تست می‌کنند. مانند Cable Analyzer ها , یعنی در مرحله اول لایه فیزیکال را برای بررسی اینکه آیا بستر مناسبی برای شبکه ما است را کنکاش می کند.

گروه ESV یا تسترهای لایه‌2  به بالا : تسترهای مخصوص لایه 2 به بالا ( ESV ) مرحله دوم تست است. این تسترها لایه 2 به بعد را آنالیز می‌کنند. هر چقدر دستگاه‌هایی که در لایه 2 شبکه و بالاتر نصب شده باشند دارای سرعت بالایی باشند در صورتیکه بستر فیزیکی پاسخگوی این سرعت نباشد نمی‌توانید از حداکثر قابلیت تجهیزات استفاده نمایید.
 


شکل 1 تقسیم بندی این گروه را نشان می‌دهد.

شکل1 ، رده Enterprise SuperVision Solution را نشان می‌دهد.

دسته بندی تستر ISV
تسترهای ISV دارای سه دسته مختلف هستند:
lرده Verification یا Verifier : در این نوع تست فیزیکی صورت می‌پذیرد و به ما می‌گوید ارتباط درست برقرار شده یا نه و فقط تست Connectivity است. بعنوان مثال دستگاه معمولی تستر شبکه که هر هشت کابل را تست می‌کند و بعد از تست هر کابل بوق می‌زند از این نوع است.
خیلی از مسئولین شبکه در ادارات و شرکت ها فکر می‌گنند اگر این تست درست باشد شبکه برقرار و همه چیز سالم نصب شده است. باید اشاره کرد که این تست لازم است ولی کافی نیست.
از دستگاه‌هایی که در این رده قرار دارند می‌توان دستگاه‌های زیر را نام برد:
lMicroScanner Pro
l‌ Simplifiber
lIntellitone
lVisifault

lرده Qualification یا Qualifier : مرحله دوم تست است که در اینجا با دستوراتی مانند Ping و ارسال پکت‌هایی,  ارتباط در حد نرم‌افزار تست می‌شود. اما در این مورد هم، تنها برقراری مسیر را اعلان می‌کند ولی به ما نمی‌گوید که تمام جزئیات استاندارد رعایت شده یا خیر. برای تست در این رده فلوک دستگاه‌هایی مانند Cable IQ و Link Runner را تولید نموده است.

lرده Certification یا Certifier : مهمترین رده این دسته است. در این مرحله سیگنال‌های مختلف با دامنه‌های مختلف ارسال می‌شود. روی این دامنه‌ها پارامترهای مختلف چک می‌شود و در نهایت مقادیر بدست آمده با مقادیر استاندارد مقایسه می‌شود و اعلام می‌شود لینک استانداردی را دارید یا خیر.
در رده Certification تسترهای مختلفی را داریم. که هم کابل‌های مسی و هم فیبرنوری Multi Mode و Single Mode را تست می‌کند مانند چند نمونه زیر:

l‌ DTX Cable Analyzer
lOptifiber
lCertifiber

و از نگاهی دیگر تجهیزات فلوک را می‌توان به صورت زیر تقسیم بندی نمود:
l
Copper Certification and Testing
lFiber Certification and Testing
lDatacom Installation Tools
که تنها گزینه اول یعنی Copper Certification and Testing خود دارای زیر تسترهای زیر می‌باشد:

lDTX CableAnalyzer Series ( به یک نمونه آن در شکل 2 دقت کنید )
lLinkWareCable Test Management Software
lDSP CableAnalyzer Series
lLinkWare Stats
lCableIQ Qualification Tester
lCableIQ Residential Qualifier
lMicroScanner Cable Verifier
lMicroMapper
l620 LAN CableMeter

که بعنوان مثال DSP CableAnalyzer می‌تواند کابل‌های Cat6 با فرکانس 350MHz را تست می‌کند. این مدل , کابل Cat6 را در زمانی حدود 110 ثانیه تست می‌کند.
و DTX Cable Analyzer که مدل جدیدتری است،  یک تستر دیجیتال می‌باشد. و از آخرین نسل‌های Cable Analyzerها است که کابل‌های مسی تا فرکانس 900MHz را تست می‌کند یعنی برای تست Cat7 می‌توان از آن استفاده نمود.
زمان تست 100 متر برابر 12 ثانیه است.
 


شکل2 : یک نمونه تستر فلوک مدل DTX-1800


مختصری درباره روش کار با تستر فلوک

ابتدا برای تستر تعریف می‌کنید که کابل از چه نوعی است Shielded یا Unshielded است Cat5 است یا Cat5E یا Cat6 سپس یکسری تنظیمات روی دستگاه Set‌ می‌شود. در انتها Test Limit را که آیا EIA / TIA است یا ISO یعنی نوع استاندارد تعیین می‌شود. در شکل‌های زیر نمونه‌هایی از نتیجه تست یک کابل Cat6 نشان داده شده است.
 


شکل3 : نتیجه تست کلی کابل Cat6 ، مورد قبول ( Pass ) اعلام شده است


همانطور که در شکل 3 ملاحظه می‌کنید Test Limit روی TIA Cat6 Channel‌ تنظیم و مدل دستگاهی که با آن کابل را تست می‌‌شود DTX-1800 می‌باشد.
 


شکل4 : طول کابل 91.2m اعلام شده و برخی پارامترهای دیگر نیز نشان داده می‌شود.


 


شکل 5 : بعضی دیگر از پارامترها را نشان می‌دهد.

نکته حیاتی در قراردادها
شاید برخی از همکاران از اینکه چه چیز را باید به مناقصه بگذارند و چه چیز را باید پس از اتمام کار از شرکت مجری تحویل بگیرند آگاهی نداشته باشند. برای همین بهترین راه  این است که برای انجام صحیح و راه‌اندازی شبکه‌های بزرگ از یک مشاور استفاده نمایند. ولی در حد این مقاله و برای آشنایی کلی به نکته‌ای درباره عقد قرارداد اشاره می‌کنیم.
ابتدا باید خواسته و انتظار خود از شبکه را در هنگام عقد قرارداد بطور کامل در متن قرارداد مشخص کنیم. سپس در هنگام تحویل شبکه همان خواسته را مورد تست و ارزیابی قرار دهیم. برای درک مطلب به مثال زیر دقت نمایید:
اگر در قرار داد ذکر کرده باشید شبکه دارای سرعت 1000Mbs باشد در هنگام تست و تحویل باید سرعت 1000Mbs که خواسته کارفرماست تامین شده باشد. ولی اگر در قرار داد ذکر نمایید استانداردهای TIA / EIA 568B برای Cat6
رعایت شود در هنگام تست و تحویل شبکه از پیمانکار تمام پروتوکل ها و پارامترهایی که در Cat6 و پایین‌تر وجود دارد مورد بررسی و تست قرار خواهد گرفت.
مثال دیگر، اگر در قرارداد ذکر کرده باشید شبکه، استاندارد 100BaseT را رعایت کند. باید Test Limit روی 100BaseT قرار دهید و در این حالت تمام پارامترها و مقادیری را که برای 100BaseT لازم است را تست نمایید و اگر در هنگام تست نتیجه 1000Mbs را جواب نداد شرکت پیمانکار هیچ مسئولیتی ندارد حتی اگر تجهیزات مانند کابل Cat6 برای شما تهیه و نصب کرده باشد چون خواسته شما 100BaseT بوده که سرعت 100Mbs می‌باشد.

سخن پایانی
شبکه کردن چند کامپیوتر چیزی نیست که با چند متر کابل و چند سوکت و مقداری لوازم بتوان به راحتی انجام داد. اگر با دقت به موضوع توجه نشود و استانداردها نادیده گرفته شوند زمانی که شبکه زیر بار قرار گیرد مشکلات نمایان خواهد شد.
خلاصه اینکه، در این مقاله هدفمان فقط بیان کردن نکته‌هایی از نصب شبکه بود. برای توضیح کامل و تخصصی برخی از مواردی که در بالا به آنها اشاره گردید، خود یک مقاله مفصل و شاید یک کتاب نیاز دارد. با توجه به اینکه در این نوشته نتوانستیم تمام نکات فنی را بیان کنیم در شماره‌های آیند به مطالبی از این دست بیشتر خواهیم پرداخت.بازدیدها [] - نظرات []

 

 

مطالب پیشین

 

آمار و اطلاعات

- امروز :
- بازدید های امروز:
- بازدید های دیروز:
- كل بازدید ها:
- كل مطالب:
- كل نظر ها:
- ایجاد صفحه: - ثانیه
  

 

PageRank


فروش ویژه محصولات سایت

 خبرنامه
با عضویت در خبرنامه از بروزرسانی این وبلاگ با خبر شوید

Powered by WebGozarجستجو گر
  

پشتیبانی آنلاین

برای Add کردن کلیک کنید


 
صفحه اصلی |  تماس با ما |  پست الکترونیک |  اضافه به علاقه مندی ها 
Copyright © 20009 Hossein Salehvand

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات